Klávesnice nebo papír?

26. března 2013 v 15:21 | Hana Adámková |  Psaní o psaní a o životě
Stanovit si způsob psaní je základní potřeba každého začínajícího autora. -Protože jak nemáte správný řezbářský nástroj, kvalitní výrobek s ním jen tak nevyřežete. Popřípadě vám to bude trvat příliš dlouho, tvar bude mírně deformovaný, povrch hrubý a celkový dojem nic moc.-

Takže papír nebo klávesnice?
Šetřete české lesy!
Počkat!
Dobrý. Své ekologické já jsem zamkla v koupelně a můžeme pokračovat.

Papír, notýsek, či sešit, můžete vzít všude s sebou. I jeden zmuchlaný list se spolu s propiskou vměstná do kapsy a ještě zbude místo. Pak kdykoliv vás přepadne múza, bez námahy jí můžete vyhovět, zapsat nápady, myšlenky, postřehy a jít dál. Pozor ale, ať svůj drahocenný poklad někde cestou nevytrousíte.
Z mého výzkumu, jež jsem v rámci školních povinností prováděla o Terapii psaním, vím, že psaní v ruce zpomaluje myšlení a zklidňuje rozbouřené vody lidské mysli. Tudíž je tato metoda v hodná pro myšlenkové chvátaly, kteří potřebují zpomalit a každou větu si lépe promyslet.
Avšak není to konečná stanice. Pokud si nepíšete vyloženě a doslova do šuplíku, tomu zpropadenému počítači prostě neuniknete, protože váš nezformátovaný kočkopis po vás prostě nikdo (kromě hrstky vašich blízkých, jež se obětují) číst prostě nebude. Ale i to má svoji výhodu. Při zdlouhavém luštění slov a nesmyslů ("Kdo tam tohle napsal? To jsem nebyla já!") si text projdete, upravíte, doplníte -Sakra co je tohle za slovo? Jo aha.- dle libosti.
Takové malé bezvýznamné plus je i to, že na papíře se text zdá delší než ve wordu, kde odstavec přes celou stranu A5 mého sešitu s krtečkem, jen tak smutně kouká na několika řádcích. Což je zase otázka psychologie a motivace.
A jelikož bušení na dveře koupelny už mi leze na nervy: pomineme-li sentimentální skladování, můžeme recyklovat.

Zdroje obrá-zků.

Pro rychlé ťukaly tu máme počítače, psací stroje a další vychytávky, kteréžto jim rovnou poskytnou kýženou finální podobu (když jim neklekne počítač a vše se nesmaže:-/ ), ikdyž opravovaní textu je nutné i zde. Zkušenější autoři vědoucně přikývnou, nováčci vytřeští oči- ale to už je jiná kapitola.
Pokud nemáte nejnovější něcoPod nebo jiné mobilní přístroje, těžko budete stolní počítač tahat v kapse. Notebook by se dal, ale představte si to: Sedíte v "emhádéčku", okolo vás desítky smradlavých lidí se zběsile běhajícími prsty utírajícími sliny při pohledu na vašeho drahého miláčka, řidič zabrzdí, noťas letí…! Ay caramba!
Na počítač si musíte většinou počkat až se pěkně vrátíte domů. Polovinu nápadů, které vás v městské hromadné dopravě napadly, už jste zapomněli, druhá polovina ztratila ten šmrnc, který měla ještě když jste na ty geniální věty přišli. Když vám proudily hlavou, zatímco se ten starý pán držel tyče a rýpal se v nose.
Někdo však potřebuje na tvoření naprostý klid a rušný vír velkoměsta mu neskýtá žádnou inspiraci, když je přímo v centru dění. Nikoho takového sice neznám, ale co já vím, možné je cokoliv.

Vlastně teď jsem si vzpomněla, že všemi známá J. K. Rowling v jednom dokumentárním filmu řekla, že kdyby tehdy v tom vlaku, když se jí Harry zjevil poprvé, měla cokoliv na psaní, ten příběh by dnes vypadal asi o dost jinak a nejspíš ne lépe.

Pravá otázka tedy zní Zaznamenávat či Nezaznamenávat?
Nechat uležet, nebo sklidit hned?
A přežije dobrá myšlenka promýšlení, nebo přežije ta špatná?
Nechme pracovat náhody, nehody, neshody, schody, dohody, shody, výhody i nevýhody a žijme. Ono přílišné přemýšlení nad tím jak přemýšlet také není dobré. ;)

Najděte si svůj styl.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Bára Bára | E-mail | Web | 26. března 2013 v 22:25 | Reagovat

Do článku jsem se začítala se skepsí, co že je to zase za obecné "kecy".
Nyní se za svou předpojatost musím omluvit :-)
Článek mě dostal. Moc se mi líbil a pobavil! :-)
Díky!

2 Písálek Písálek | E-mail | Web | 27. března 2013 v 9:40 | Reagovat

[1]: To jsem moc ráda :)

3 Terka Terka | E-mail | Web | 27. března 2013 v 15:25 | Reagovat

Já si vždycky povídku načrtnu na papír, pak ji tam taky nějakou dobu píšu a po nějaké době - až se k tomu dostanu - ji začnu přepisovat do počítače. Ono je to tak i lepší, člověk má pak čas si to lépe promyslet :-) mimochodem, moc pěkný článek 8-) povedl se ti!

4 Pisálek Pisálek | E-mail | Web | 27. března 2013 v 22:21 | Reagovat

Děkuji :) Jo také to tak dělám. Na papíře se mi vždycky lépe začíná. Přidám si k tomu nějakou čmáranici, nebo poznámky... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama